Projekt „Lika za mlade, mladi za Liku“

Autor: Zvonimir Knežević, 27. 9. 2023.

Ove školske godine, prihvatili smo poziv Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju „Pčelice“ za učešće u projektu „Lika za mlade, mladi za Liku“. Partneri u projektu su: Javna ustanova Razvojna agencija Ličko-senjske županije LIRA, Ličko-senjska županija, Grad Gospić i CeZaM Zaprešić.

„Lika za mlade, mladi za Liku“ je projekt poticanja mladih osoba na aktivno sudjelovanje u području održivog razvoja te većeg socijalnog uključivanja mladih u zajednicu.

Opći cilj projekta:

Osnaživanje mladih u svrhu podizanja kvalitete života mladih te većeg socijalnog uključivanja mladih u zajednicu.

Specifični ciljevi projekta su:

1. Osnažiti mlade (mlade opće populacije i mlade s teškoćama u razvoju dobi od 15-30 godina) i povećati razinu osviještenosti u području održivog razvoja,
  2. Unaprijediti znanja o održivom razvoju i informiranost mladih o različitim dijelovima društvenog života i rješavanju pojedinih društvenih problema,
  3. Informirati i potaknuti zajednicu na aktivno sudjelovanje u aktivnostima koje su usmjerene promicanju i postizanju ciljeva za održivi razvoj,
  4. Ojačati kapacitete Udruge kroz edukaciju i mentorstvo.

Realizacijom specifičnih ciljeva osnažit ćemo mlade kao primarnu i najvažniju ćeliju društva, dati im konkretna znanja i vještine kao alate za uspješan održivi razvoj te im dati priliku da uvide potencijale života u Ličko-senjskoj županiji.

Realizacija projekta u našoj školi počela je u ponedjeljak 18. rujna, i to uvodnim radionicama na temu Održivog razvoja, a sudjelovali su učenici drugih razreda.  Dana 25. rujna, ponedjeljak, priređen je Okrugli stol također na istu temu, ali su predavači bili iz lokalne zajednice. O financijskom dijelu projekta govorila je gospođa iz LIRA-e, a zatim je predstavnica Udruge Rastoka, predstavila njihovu djelatnost i važnost rada na ovim prostorima.

U završnom dijelu predstavila se i Udruga GTF - inicijativa za održivost Gospić, a čija je predstavnica govorila o načinu rada i dobrobiti održivog razvoja i Kružnog gospodarstva. Ova tema je bilo izuzetno zanimljiva jer smo se upoznali s novim pojmovima koji su prisutni u našoj okolini ali ih ne doživljavamo na taj način, odnosno kao veliku važnost.

Suradnja se nastavlja učešćem u radnim akcijama a koju provodi Udruga Rastoka i to već u srijedu, 27. rujna u popodnevnim satima. Bit će to lijep izlet uz malo rada, druženja i naravno, nečeg novog i važnog za naš kraj, za našu Liku koja je kako se kaže „Bogom dana".

B. Jengić, pedagoginja