Svečana podjela svjedodžbi

Autor: Zvonimir Knežević, 23. 7. 2021.

Ove se godine po prvi puta održala svečana podjela svjedodžbi i diploma o završenom četvrtom razredu te položenih ispita državne mature. Sve emocije su sažete u govor razrednika koji su učenici i nazočni nagradili dugotrajnim pljeskom, a dijelove govora možete pročitati ispod...

Poštovani,

Dragi naši učenici,

Na putu ste upoznavanja sebe, tražite se, ne znate tko ste, ali to je u redu. Mladi ste i ovo je trenutak u vašim životima kada određujete svoj put. Ovo je tek jedno od raskrižja života na kojemu ćete stajati i biti u prilici odlučivati o smjeru kojim želite krenuti. Pazite da čovjek kojega urezujete sada bude čist, velikodušan i uzvraća dobrotu koju su vam roditelji pokazali svojim primjerom, a učitelji i profesori usmjeravali.

Vi ste generacija posebnih mladih ljudi s velikim potencijalima za učenje, a pokazali ste i veliku sposobnost prilagodbe. Došli ste prije 4 godine k nama u gimnaziju ukazujući nam povjerenje na vašem putu odrastanja i obrazovanja. Bili ste još djeca s vjetrom u kosi, istina s pomalo straha u očima bojeći se nepoznatoga u novoj sredini. Ali nije to dugo trajalo. Brzo ste prihvatili novu sredinu, nove profesore, nove prijatelje i uživali u rollercoasteru života u srednjoj školi. Bilo je i lijepih i teških trenutaka, usudila bih se reći da smo se većinu vremena dobro zabavljali. Imali smo velike planove za sve četiri godine. Ali... Tijekom zadnje dvije godine bili ste uskraćeni  za puno toga. Bili smo malo u školi, malo online, malo offline, nismo otišli na maturalno putovanje, nismo organizirali maturalnu zabavu, ali vi ste se prilagođavali od jednog trenutka do drugog trenutka i dobro ste slušali. Postigli ste dobre rezultate na maturi, upisat ćete željene fakultete i krenuti u novi život. To pokazuje vašu zrelost i kvalitetu.

Sjećate se koliko puta sam vam rekla da je ovo trenutak u kojemu otvarate vrata svog pravog života, odlazite iz roditeljskog gnijezda u novi život koji ćete krojiti sami. „Ovo je trenutak kada morate biti Michelangelo vlastitih života.“ Ukrcavate se na brod koji vas čeka u luci. Uzmite čvrsto kormilo i usmjerite ga ka cilju koji želite, razvijte jedra, neka vam more života bude mirno, ne previše uzburkano i neka vas brod kojim samo vi od sada upravljate dovede do željenog cilja.

Uz to naravno, želim nezaboravne fakultetske godine, koje će vam biti najljepše u životu. Šibat će vas vjetrovi, oluje, a ja vam želim da imate najviše sunčanih dana na tom putu. Isto tako želim vam da živite u vremenu u kojemu neće biti donošenja mjera i zabrana, pandemije.

Sretno vam na tom putu! Zaslužili ste to svojom dobrotom.

Vaši razrednici,
mr. sc. Edita Klobučar, prof. i Martin Potnar, prof.

« Svibanj 2024 »