Putopis

Autor: Zvonimir Knežević, 13. 6. 2022.

Dana 2.6.2022. prvi i drugi razredi Gimnazije Gospić su uz pratnju mentora mr. sc. Edite Klobučar, Antonije Pavelić, prof. i Martina Potnara, prof. posjetili ornitološki rezervat koji je zbog svoje očuvanosti velikog tršćaka na SZ dijelu jezera kao rijetkog močvarnog sustava, velike bioraznolikosti, izuzetne znanstvene i ekološke vrijednosti još 1983. g. dobio taj status te je uvršten u listu važnih ornitoloških područja u Europi (Important Bird Areas in Europe).

Tridesetominutnim putovanjem brodom kroz kanal sv. Ante, izašli smo na otvoreno more gdje smo ugledali fascinantnu tvrđavu sv. Nikole. Društvo nam je pravio ravnatelj uprave za kulturnu baštinu, Tomislav Petrinec uz delegaciju Konzervatorskog odjela iz Novog Mesta (Slovenija) i Konzervatorski odjel iz Šibenika. Nakon što smo sišli s broda, krenulo je zanimljivo i poučno predavanje uz stručno vodstvo dr. sc. Ive Glavaša.

Naši učenici posjetili su Amadria park. U središtu modernog, novouređenog Amadria parka nalazi se Dalmatinsko Etno Selo gdje su se učenici upoznali s dobrim primjerom održavanja tradicije kao što su proizvodnja brašna pomoću vodenog mlina, pravljenje tradicionalnih jela, uzgajanje povrća u srcu supermodernog Amadria kompleksa hotela. Nakon edukativnog razgledavanja učenici su otvorili sezonu kupanja u prekrasnom, modrom i toplom moru!

Posljednja destinacija kojom smo odlučili zaokružiti ovo putovanje bila je Vidikovac Kamenjak. Prolaskom pored info centra i kapelice pruža nam se staza duga dvjestotinjak metara nakon koje slijedi spektakularan pogled na Vransko jezero te otoke zadarskog, šibenskog i kornatskog arhipelaga. Gledajući jezero teško je ne primijetiti fascinantnu tirkiznu boju jezera te tamno plavu boju na horizontu. Pogled je vrijedan posjeta!

Kako nam je bilo, možete vidjeti OVDJE.

Ovaj mjesec: 1971