Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa

Autor: Anton Orzes, 10. 11. 2017.

Gimnazija Gospić uključila se u Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa  Republike  Hrvatske. Statistika  stradavanja mladih u prometu je porazna jer su mladi od 15. do 24. godine života, jedna od najugroženiji skupina sudionika u prometu.

Preventveno sveučilišni program „KLIK-navika odgovornog ponašanja“ je stjecanje kompentencija, znanja o sigurnosnim i zaštitnim  mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja vozilom, kao i razvoj vještina odgovornog i  sigurnog ponašanja  u prometu.

Preventveno sveučilišni program „KLIK-navika odgovornog ponašanja“ je stjecanje kompentencija , znanja o sigurnosnim i zaštitnim  mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja vozilom , kao i razvoj vještina odgovornog i  sigurnog ponašanja  u prometu.

Program je namijenjen za učenike 3 razreda srednje škole.

Sadržaj programa realiziraja se za svaku grupu u trajanju od dva školska sata.

Stručnjaci ureda sigurnosti osnovnog  prometa u uvodnom dijelu, tijekom jednog školskog sata, su kroz interaktivno predavanje objašnjavali učenicima o značaju i namjeni    sigurnosnog  pojasa.

Za vrijeme drugog školskog sata interaktivni demonstratori HAK-a  učenicima prezentiraju efekte prometnih nesreća  na simulacijskim uređajima.

HAK je prošle godine programom obuhvaćao 49 srednji škola a tijekom ove godine program je realiziran i 25 gradova, u 59 srednij škola za 4302 učenika.

2017 godine imali smo čast da nas posjete članovi HAK-a sa ovim programom.

Dr.sc, Krešimir Viduka, održao je interaktivno predavanje na kojem se „ni muha nije čula“! Učenici su se toliko uživili da je doživljaj prezentiranog bio vrlo efektivan  i nadasve pozitivan. Drugi dio je bio praktičan i učenici su ispred Sportske dvorane, doživjeli pravo prevrtanje u simulatoru HAK-a. Doživjeti ovo, ističu svi, je vrlo korisno jer nikada više neće biti u prometu, a da se ne vežu. Ovo je spašavanje života i stoga smo “rezervirali” suradnju i za iduću školsku godinu. Dakle, za sve 4. razrede ovaj projekt će otvoriti svoja vrata, a u cilju zaustavljanja tragedija na našim prometnicama. Kako je bilo na praktičnom dijelu projekta pokazati ćemo vam u videu koji je snimila učenica 4.c razreda Klara Hrvoj. U okviru školskog preventivnog programa je i prevencija sigurnosti prometa, a koju svake školske godine provodi MUP-RH za 4. razrede. Kako se nebi ponavljali ove smo školske godine sve to uokvirili sa programom “KLIK” tako da je ovoj prezentaciji prisustovala i predstavnica MUP-a gđa. Ana Štampar koja inače sudjeluje u programima prevencije prometne culture. Dakle, spojili smo ugodno s korisnim i dobili smo izuzetno zadovoljnu publiku i zanimljivu edukaciju.

Božica Jengić, pedagog

Priloženi dokumenti: